Olen erikoistunut sopimusten ja sopimustenhallinnan kouluttamiseen.

Koulutusteni kohderyhmiä ovat:

  • Lakiasiainjohtajat, yritysjuristit ja julkishallinnon juristit
  • Sopimusjuristit
  • Sopimustenhallinnan kehittäjät ja järjestelmien pääkäyttäjät
  • Sopimuksia tekevät asiantuntijat, jotka haluavat kehittää omaa ja organisaationsa sopimustoimintaa (myynti, hankinta, hallinnolliset sopimukset).
  • Sopimustenhallintaprojektien projektipäälliköt organisaatioissa
  • Organisaatioiden liiketoimintayksiköiden päälliköt ja liiketoimintojen kehittäjät
  • Sopimusarkistoinnin hoitajat.

Sopimustenhallinnan osaamiseni ja koulutusten näkökulma keskittyy näihin eri sopimustenhallinnan vaiheisiin:

  • 1
    Pre-signing vaihe (sopimustarpeesta allekirjoitukseen)
  • 2
    Post-signing vaihe (allekirjoituksen jälkeinen elinkaaren seuranta)
  • 3
    Sopimuskumppanien hallinta (asiakkaat, toimittajat, muut sopimusosapuolet) ja niiden muutosten vaikutus sopimuksiin ja sopimushallintaan.
  • 4
    Sopimusten elinkaarioppi: voimassaolon muodot, sopimuksen alkaminen, päättyminen ja päättäminen.

Koulutan myös hyvän ja selkeän sopimuksen tekemistä.

Sopimustenhallinta koulutus.

Sopimustenhallinnan koulutukset

Tulevia koulutuksia keväällä 2025

Sopimustenhallintaa juristeille ja sopimustenhallinnan kehittäjille -koulutussarja 13.5. – 27.5.2025

Koulutan sopimustenhallintaa toukokuussa 2025 Edilex Lakitiedon järjestämässä koulutussarjassa. Etäkoulutukset järjestetään kerran viikossa: 13.5., 20.5. ja 27.5.2025. Koulutusajankohta on tiistaiaamupäivisin klo 9-13. Koulutukset tallennetaan, joten voit katsoa ne myöhemminkin.

Koulutusaikataulu on julkaistu Edilex Lakitiedon sivuilla (linkki). Tervetuloa mukaan oppimaan uutta ja täydentämään osaamista sopimustenhallinnan työssä.

Voit valita osioita kolmesta erillisestä koulutuksesta tai osallistua niihin kaikkiin.

Sopimustenhallinnan koulutuskokonaisuuden aihealueet ja erilliset koulutukset:

  1. 13.5. klo 9–13 Sopimusten pre-signing-vaihe – aloitteesta allekirjoitukseen (4 h)
  2. 20.5. klo 9–13 Sopimusten post-signing-vaihe – allekirjoituksesta hallittuun päättämiseen (4 h)
  3. 27.5. klo 9–13 Sopimusten elinkaari – sopimuksen alkaminen, seuranta, jatkaminen ja päättyminen (4 h)

Voit osallistua kaikkiin kolmeen koulukseen tai valita sinulle sopivimmat webinaarit. Suosittelen kouluttajana kokonaisuutta koko prosessin haltuunottoon.

*******

Sopimustenhallinnan organisointi 23.5.2025 klo 9 – 12

Ovatko sopimuksesi kaaoksessa? Miten sopimustenhallinta tulisi organisoida?

Etäkoulutus, jonka tallenteen voit katsoa myös myöhemmin.

Koulutuksen järjestäjä: FCG Finnish Consulting Group

Kouluttaja: Marita Willman, Contractia Oy

Ilmoittaudu mukaan FCG:n verkkokaupassa (linkki)

Johdatko organisaatiosi sopimustenhallintaa tai onko vastuullasi sopimustenhallinnan kehittäminen?

Koetko olevasi sopimuskaaoksessa? Koulutus tarjoaa konkreettisia askelmerkkejä sopimuskaaoksen ryhdistämiseen.

Koulutuksesta saat suuntaviivoja ja hyviä käytäntöjä työsi tueksi. Webinaarissa tutustutaan sopimustenhallintaan liittyviin tehtäviin, paneudutaan roolituksiin ja vastuualueisiin sekä erilaisiin sopimustenhallinnan organisointimalleihin.

Koulutuksessa käydään läpi sopimustenhallinnan kohdetta ja rajauksia ja erilaisten sopimustyyppien tunnistamista ja luokittelua. Koulutuksessa saat myös vastauksia pohdintaan, kannattaako sopimusten käyttöoikeuksia rajoittaa ja millaisia tapoja tähän on.

Koulutuksen sisältö on suunniteltu erityisesti kunnille, hyvinvointialueille, kuntayhtiöille ja muille julkisen sektorin organisaatioille.

Tutustu koulutuksen aiheisiin

Sopimuksenhallinta koulutus.

Sopimustenhallinnan kumppaniksi Contractia

Contractia on ollut mukana toteuttamassa yli 70 sopimustenhallinnan ympäristöä.

Ole yhteydessä ja kysy lisää referensseistä ja tuloksista.

Sopimukset hallintaan

Tilaa maksuton alkukartoitus

Tilaa maksuton alkukartoitus

Nykyaikainen yritystoiminta edellyttää tehokasta sopimustenhallintaa.